Načítám..

Články

Právě čtete o: Klíšťata

Klíšťata

Jak ochránit domácí mazlíčky před dotěrnými klíšťaty?
Klíšťata jsou obávanými parazity pro člověka i pro naše domácí mazlíčky. To, že chráníme naše miláčky je bezesporu důležité také pro nás samotné, protože se mohou klíšťata snadno přesunout a infikovat také nás. Jakou péči je nutné věnovat našim mazlíčkům při ochraně proti těmto parazitům, jak se orientovat ve velkém množství produktů na trhu a na spoustu dalšího jsme se ptali MVDr. Davida Horáka, z veterinární ordinace Merhautova 93, Brno.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech byly zimy mírnější – změnila se nějak aktivita klíšťat během roku? A pokud ano, v jakých měsících bychom se na prevenci před klíšťaty měli u psů a koček především zaměřit?

Klíště působí v řadě zemí celé Evropy v takzvaných endemických oblastech. To jsou místa s určitým omezeným výskytem. Bohužel v posledních letech dochází k rozšiřování tohoto roztoče i mimo tato lokalizovaná místa, například do podhorských až horských oblastí s vyšší nadmořskou výškou a severských států (Švédsko, Norsko). Důvodem je zřejmě vliv globálního oteplování a již zmíněné mírné zimy s vyššími teplotami a vlhkostí. Klíšťata jsou aktivnější, zrychluje se jejich vývoj. Rizikové jsou již teploty nad 5 stupňů celsia. Hlavní sezóna klíšťat je od dubna do listopadu.

Jaké choroby mohou klíšťata na kočku nebo na psa přenést a v čem jsou tyto nemoci nebezpečné?
Klíště je krev sající parazit a kromě lokální zánětlivé reakce až tvorby kožního granulomu přenáší celou řadu infekcí. Masivní napadení klíšťaty může způsobit tzv. klíšťovou paralýzu. Jedná se o stav, kdy zvíře je vlivem neurotoxinu obsaženého ve slinách roztoče „ochrnuté“ většinou na zadní končetiny. Po vyjmutí se stav zpravidla upraví. Klíšťata bývají přenašečem lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy, anaplazmózy jak na zvíře, tak i na člověka.


Jak bychom měli postupovat, pokud máme doma malé dítě? Jsou všechny druhy antiparazitních přípravků stejně bezpečné i s ohledem na zvídavé batole, které se s pejskem často mazlí a hraje si s ním?
V dnešní době již existují přípravky šetrné pro malá zvířata a rovněž i pro lidi. Na co bychom si měli dát pozor, jsou hlavně obojky. Jejich doba účinku je sice dlouhá v řádu několika měsíců, ale zvíře je musí mít neustále na krku kvůli postupnému uvolňování účinné látky. Zde může být riziko zdravotních potíží pro malé dítě. Pokud se tedy rozhodneme koupit obojek, měli bychom dítěti zamezit v kontaktu s přípravkem, zvíře by nemělo spát v posteli s lidmi (dětmi). Ostatní přípravky, jako jsou pipety (spot on), tablety a přírodní produkty jsou pro děti bezpečné.


Pane doktore, na trhu existují nejrůznější preparáty proti klíšťatům. Snad každý slyšel o obojcích, tzv. spot-on přípravcích, šamponech atd. můžete říci, jaké další přípravky se při prevenci před klíšťaty dají u našich psů a koček použít?
Kromě již zmíněných přípravků aplikovaných na kůži zvířete existují i modernější preparáty. Jedná se o tablety pro vnitřní užití, které jsou ochucené a zvíře je většinou bez problémů rozkouše a polkne. Přípravky jsou zvířetem obvykle dobře snášeny. Jejich účinek je dlouhodobý (1-3 měsíce), není ovlivněn koupáním zvířete, účinná látka se nedostává na povrch kůže, takže zde není riziko pro malé děti.


Nabídka produktů pro ochranu psů a koček je tedy poměrně pestrá. K čemu při jejich výběru přihlédnout a podle čeho se při nákupu správného produktu rozhodovat?
Ano, přípravků je opravdu hodně. Klient musí vědět, pro jaký druh zvířete přípravek kupuje.  Pro kočky jsou některé psí produkty toxické! K tomu musíme přihlédnout, pokud žije pes s kočkou v jedné domácnosti. Důležité je zjistit i přesnou hmotnost zvířete. Snadno bychom mohli svého psa nebo kočku poddávkovat, v horším případě předávkovat! Má li člověk doma malé dítě, neměl by kupovat obojek. Z vlastní zkušenosti bych ho moc nedoporučoval ani pro zvířata s dlouhou srstí.


Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Je to v délce účinnosti, v intenzitě působení nebo se od sebe zase tolik neliší?
Rozdílů je více. Délka působení je pro pipety většinou jen měsíc a účinek nastupuje pozvolna. Některé obojky fungují až 8 měsíců, tablety 1-3 měsíce, šampony a spreje řádově jen pár dní, ale účinek je téměř okamžitý. Jak již bylo zmíněno, některé pipety a obojky pro psy jsou toxické pro kočky! 


Můžete, prosím, vysvětlit, na jakém principu fungují antiparazitní obojky? Hodí se pro každého psa/kočku bez ohledu na velikost či plemeno?
Fungují na principu postupného uvolňování účinné látky, která je vázaná na tukovou vrstvu kůže. Nedochází k přechodu do krve. Aby bylo dosaženo dostatečného účinku, zvíře ho musí mít neustále na sobě. Ideální vzdálenost mezi obojkem a kůží by měla být na dva prsty. Bohužel může dojít i ke ztrátě obojku většinou někde na výletě v přírodě. Některé obojky mohou mít i nepříjemnou vůni, jiné jsou naprosto bez zápachu. Příliš časté koupání, zejména s použitím šamponu, může snížit účinnost některého z nich. Zde bych doporučil nakrátko obojek sundat.  


Je vhodné používat speciální šampóny – fungují? Jsou stejně účinné pro psy a kočky s krátkou srstí, ale i pro ty dlouhosrsté?
Antiparazitní šampóny jsou spíše doplňkovou variantou v boji proti ektoparazitům. Jejich účinek je bohužel krátkodobý, aplikaci je nutno častěji opakovat. Nejenom, že jsou šetrné, ale mohou mít i zklidňující a hojivý účinek na poškozenou kůži a srst. Vhodné jsou zejména pro psy. Kočky se koupou nerady. Použil bych je raději u psů s kratší srstí. Pro dlouhosrstá zvířata existují speciální šampony s kondicionérem, srst se pak lépe rozčesává.


Hodně se v poslední době mluví o metodě spot-on, kdy se na srst zvířete pomocí pipety aplikuje jedna kapka speciálního preparátu, který má klíšťata odpudit. Jak často se aplikuje a jak je mezi majiteli čtyřnohých mazlíčků oblíbená?


Metoda spot-on ve formě speciálních pipet je v dnešní době stále oblíbená, avšak hodně ji začínají dohánět tablety. Nicméně princip spočívá v aplikaci malého množství roztoku na povrch kůže často do oblasti mezi lopatkami, případně po celé délce hřbetu. Důležitý je kontakt přípravku s kůží kvůli vstřebatelnosti. Dávka je závislá na hmotnosti zvířete. Jejich hlavní účinek je většinou léčebný a preventivní, tj. hubí a odpuzuje parazity. Nevýhodou je krátká doba působení, tj. 1-2 měsíce. V poslední době se začaly vyrábět pipety s kombinovaným účinkem na vnější i vnitřní parazity a dokonce i spot-on s až 3 měsíčním účinkem. 


Doporučujete jednotlivé metody kombinovat nebo je to naopak z nějakého důvodu nežádoucí?
Kombinace různých ektoparazitik může být velice nebezpečná, kdy kumulace látek má toxické účinky na organismus. Měli bychom použít jeden přípravek, počkat na konec účinnosti a až potom použít další (stejný nebo nový). Přijatelnou volbou je doplňková kombinace ektoparazitik a šampónu.


Existují pouze přípravky na bázi tzv. chemického zpracování nebo si lze vybrat i z těch, které jsou tzv. na přírodní bázi? Existují-li, jsou stejně účinné?
Na trhu jsou dostupné nejenom chemické produkty, ale i přírodní antiparazitika. Jejich rozdíl spočívá v odlišné délce působení, účinnosti a samozřejmě složení. Přírodní výrobky obsahují nejrůznější silice, bylinné esence, éterické oleje, Tea Tree olej, apod., působí kratší dobu a mají převážně repelentní účinky. Jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Chemické výrobky obsahují látku, která zůstává v srsti zvířete delší dobu a parazity odpuzuje a hubí. U nich si musíme dát větší pozor, zejména pro kočky jsou některé látky toxické!


A co éterické oleje, pane doktore? Lze se na jejich účinnost spolehnout?
Éterické oleje patří mezi důležité přírodní produkty.  Nejznámější je například eukalyptový, levandulový či nimbový olej. Jejich účinnost může být poměrně vysoká. Mají často i jiné funkce (například antibakteriální, antivirové, antimykotické) a jsou pro zvíře a člověka šetrné. Bývají obsaženy v některých přírodních obojcích, bylinných aroma koupelích, šamponech. U koček je nutno dbát zvýšené opatrnosti, například skořice, hřebíček, oregano, máta atd. by se neměly používat vůbec!


Poradíte, co dělat, když zakousnuté klíště nelze psovi nebo kočce vyjmout? Co potom? Existuje nějaký osvědčený postup, jak se parazita bezpečně zbavit?
To se stává docela často. Za mě je osvědčeným způsobem použití speciálních háčků „vidliček“, kterými klíště podeberu a stačí 2-3 otáčky libovolným směrem a klíště se pouští. Lidé přijdou do ordinace hlavně s přetrženým klíštětem. V rance je jen zbytek parazita a okolí je většinou zarudlé. V tomto případě vezmeme ostrou injekční jehlu – ideální je krátká zelená a zbytek „vydloubneme“. Poté místo vydezinfikujeme jodovou tinkturou. Pokud se i přesto nedaří parazita odstranit, ponecháme ho v rance a místo pravidelně jodujeme. Tělo zvířete pak zbytek odloučí.
Domácí mazlíčky bychom měli průběžně odčervovat. Zabírá tento typ ochrany i na klíšťata a blechy? Nebo tyto tabletky působí pouze na vnitřní parazity?
Odčervovací tablety slouží pouze k likvidaci vnitřních parazitů. Ovšem v dnešní době se používají i tablety s kombinovaným účinkem jak na vnitřní, tak i vnější parazity. Odpadá tak nutnost podání dvou různých preparátů. Blechy mohou být přenašeči tasemnice psí. Slouží jako mezihostitel. Pokud dojde ke spolknutí blechy psem při vykusování, může se zvíře nakazit. Proto je důležité domácí mazlíčky pravidelně odčervovat a odblešovat!

Děkuji Vám za rozhovor